مقالات

1395/9/7 يكشنبه

اقتصاد مقاومتی

اشاره ای به ضرورت همگرایی مدیران مشاغل حساس و حراست ها در ماموریت های اقتصاد مقاومتی

هنگامی که پیرامون خویش را نظاره  می کنیم و چشم های نگرانمان را به سوی تهدید های فراوانی که فراروی ماست می افکنیم در می یابیم که مواضع تهدید و آسیب  چه طراحی شده از سوی دشمنان و مخالفان و چه از سوی شرایط ناسازگار فراوانند و گاهی نگران می شویم براستی با این همه تهدید می توان مسیری را به سلامت طی کرد؟

در ابتدا پاسخ دادن دشوار به نظر می رسد زیرا این تهدید ها برخی نامنظم و مجهول هستند و گاهی هوشمندانه به نظر می رسند.

اما رصد کردن فعالیت های حراستی  ما را به این مهم مومن می سازد که تامین کنندگان امینت در این راه پرفزاز و نشیب مصمم هستند و استوار.

پس می توان به این حقیقت دست یافت که اگر معاندین، راهبردهای خود را وارد کردن ضربات سهمگینی بر پیکر اقتصاد کشور و روابط بین الملل می دانند و در آن به تمامی اهداف خود نمی رسند به این دلیل است که کارکردهای حراستی در حوزه ی امنیت اقتصاد ملی تاحدودی موثر و کارآمد بوده است.

چه عبث انتظاراتی وقتی تصور دارند با اقدامات مخرب اقتصادی می توان مردم را از نظام جدا ساخته و آن را آسیب پذیر نمایند.

فراوان هستند گروههای ضد انقلابی که با مشارکت و مساعدت دولت های استکباری نشسته و طرح اخلال در اقتصاد را طراحی و در دست اجرای همیشگی دارند.

 گاهی موجی راه می اندازند که بانک های کشور با بحران نقدینگی مواجه هستند و هیجان ایجاد می کنند که مردم سرمایه های خود را از بانک ها خارج کنند و همانگاه به بازارها هیجان می دهند که حجم نقدینگی بالاست و روند فزایند تورم در حال وقوع است.

گاهی دیگر مولفه های پشتوانه ریال را هدف قرار می دهند و تلاش می کنند با ایجاد بازار کاذب و سفته بازی حجم تقاضا را افزایش و پول ملی را با چالش های فراوانی مواجه نمایند.

 با صاحبان سرمایه و صنعت در کشور های مختلف ارتباط و آنان را از سرمایه گذاری در کشور بر حذر می دارند و در این راه از فنون شانتاژ و جوسازی نیز بهره می برند.

به بازارهای کالاهای صادراتی ما در کشورهای مختلف دست می اندازند و علاقمندان به کالا و خدمات ما را به تولید کالا و خدمات  ملی بدگمان می کنند و تلاشی خائنانه دارند که تولید کنندگان ملی را با مشکل مواجه کنند.

اسنادی مجعول و ساختگی را منتشر می نمایند که بعضی از کشور ها را متقاعد نمایند مبادلات مالی برای اهدافی ناسالم انجام می شود .

بررسی انجام شده در بازه زمانی تابستان سال جاری نشان داده است رسانه های بیگانه مهمترین برنامه عملیات روانی خود را برای تخریب اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی، با بهره برداری از چالش ها و معضلات اقتصادی ناشی از وضعیت روکود  به خصوص بحران اشتغال  قرار داده اند.

رسانه های بی بی سی فارسی و  VOA ( صدای آمریکا ) نقش محوری پوشش و توزیع  اخبار و شایعات را ایفا کرده اند.

در این مدت بیش از 95 ساعت برنامه های شاخص رسانه ها اعم از بیگانه ، ضدانقلاب و معاند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است که نتایج حاصله عبارتست  از   :

ـ  شیوه بیان القایی و  فراتر از بیان خبری در فحوای بیان  این رسانه ها مشاهده می شود.

ـ اخبار موضوع موصوف به شیوه ی بعد بخشی و عمق بخشی در این رسانه ها  بیان  می گردد .

ـ فرآیند آمیختگی موضوع با احساس و عواطف مخاطب  به شکلی است که طرح مباحث موجب برانگیختگی احساس یاس و سرخوردگی مخاطبان می گردد.
 
 رویکردها:

با بررسی شیوه های تبیین مباحث و اهداف بیان القایی ، چنین استنباط گردیده که  مجموعه رسانه های مورد بررسی قرار گرفته به شرح اولویت های ذیل رویکردهای عمدتا مغرضانه ی خود را دنبال نموده اند :

ـ گسترش بی اعتمادی عموم مردم به خصوص افرادی که گرایش سیاسی ندارند به نظام مقدس جمهوری اسلامی ، ایجاد بدبینی و القای اینکه زوایای پنهان منابع ارزی و کمیت آن هرگز بر ملا نمی شود.

ـ القای گسترش تنش ها و اختلافات فراگیر مابین مقامات کشور و جناح های مختلف که ناشی از کیفیت بهره برداری از منابع سرمایه ای ملی است.

به صدها ترفند و حیله دست می یازند که در روابط  اقتصاد بین المللی ما چالش هایی ترمیم ناپذیر ایجاد نمایند.

در این شرایط است که هوشمندی و همت بلند مدیران مشاغل حساس دستگاه ها از جمله حوزه مهم صنعت بیمه برای همکاری و معاضدت با حراست ها  برای تامین امنیت اقتصادی و منویات اقتصاد مقاومتی بسیار مهم و تاثیر گذار است.

همگرایی حراست ها و مدیران مشاغل حساس ما را به سویی سوق می دهد که  آسیب ها و چالش های فراروی اقتصاد کشور را در بعدی نوین درک نموده و در فضای مفهوم عمیق اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرموده اند اقدامات شایسته و بایسته را انجام دهیم.  

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد.
^